Хамас вели дека нема да ги ослободи заложниците без прекин на огнот

Хамас-вели-дека-нема-да-ги-ослободи-заложниците-без-прекин.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKХамас нема да влезе во преговори за понатамошна размена на затвореници без прекин на израелските воени операции во Газа, соопшти денеска палестинското екстремистичко движење.

„Хамас го повторува својот став дека нема да води никакви преговори за размена на заробеници доколку еднаш засекогаш не заврши ционистичката агресија врз нашиот народ“, рече Хамас, додавајќи дека пораката им била пренесена на сите инволвирани посредници.

Пораката доаѓа додека Катар се обидува да посредува меѓу Израел и Хамас за воспоставување нова хуманитарна пауза во Појасот Газа.

Се вели дека високи израелски и катарски претставници се сретнале во Норвешка во последните денови за да разговараат за размена на преостанатите заложници киднапирани од Хамас за палестински затвореници во израелските затвори.

Ниту една страна не ги потврди овие наводи.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во саботата вечерта изјави дека воениот притисок врз Хамас мора да продолжи за да се обезбеди победа и враќање на сите киднапирани.

Минатиот месец Израел и Хамас се согласија на прекин на огнот со посредство на Египет и Катар.

Прекинот на огнот траеше една недела и овозможи ослободување на 105 заложници. За возврат, Израел ослободи 240 палестински затвореници од израелските затвори.

Според израелските проценки, во Газа се уште има 112 заложници.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK