Папата Франциско денеска го прослави 87 роденден, на забавата настапија деца

Папата-Франциско-денеска-го-прослави-87-роденден-на-забавата-настапија.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПапата Франциско денеска наполни 87 години и го прослави својот роденден на прием во Ватикан, во детскиот диспанзер Санта Марта, кој им дава поддршка на мајките и децата во тешкотии.

Традиционално, од првата прослава на роденденот на папата Франциско во 2013 година, децата пеат и танцуваат на роденденската забава на Папата, по што следи кратка циркуска претстава, по што следи ужина и на крајот молитва и благослов на папата, пренесува АНСА.

Италијанскиот претседател Серџо Матарела му го честиташе роденденот на папата Франциско и во име на сите Италијанци, со најискрени желби за добра и плодна работа на чело на Римокатоличката црква.

Роденденски честитки до папата Франциско упатија премиерката Џорџа Мелони, претседателот на Сенатот и Претставничкиот дом на италијанскиот парламент Игнацио Ла Руса и Лучијано Фонтана, вицепремиерот и министер за надворешни работи Антонио Тајани, претседателството на италијанските бискупи и Римската епархија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK