–>

Голема сообраќајна несреќа во Германија, 16 повредени во верижен судир

Голема-сообраќајна-несреќа-во-Германија-16-повредени-во-верижен-судир.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо тешка сообраќајна несреќа што се случи синоќа на германскиот автопат во близина на чешката граница, повредени се 16 лица, од кои тројца потешко.

Полицијата соопшти дека камионот, кој во неделата вечерта се движел на север во правец на Дрезден на А17 во близина на германско-чешката граница, налетал на сообраќаен метеж без да сопре.

Ова доведе до верижен судир на 10 автомобили. Засега не е позната причината за несреќата, ниту пак размерот на штетата. Очевидци изјавија за локалните медиуми дека некои возила биле уништени до непрепознатливост.

Северните ленти на А17 јужно од Дрезден сè уште беа затворени утрово додека полицијата истражуваше.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK