–>

Француски министер: Проширувањето на ЕУ може да ја намали зоната на руско влијание

eu
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Европската унија треба да им помогне на земјите да се спротивстават на Владимир Путин со испраќање јасна порака за нивните изгледи за приклучување кон ЕУ, изјави француската министерка за европски прашања Лоренс Бун.

Во наредните години ЕУ би можела да прими дури осум нови членки, меѓу кои Украина и шест балкански земји кои со години чекаат за членство. Според „Политико“, неколку од овие земји се зони на руско влијание чија цел е да ја ослабат поддршката на ЕУ и да ги задржат надвор од блокот.

Затоа, рече Бун за бриселскиот портал, ЕУ треба да биде „јасна и избалансирана“ за тоа што е потребно за да се приклучи.

„Има многу дезинформации и мешање во овие земји (кандидати). Тоа е проблемот“, изјави таа за Политико. Рускиот претседател „Владимир Путин, покрај своите територијални амбиции, има за цел и да ја ослабне Европската унија. Тоа е фактор што треба да го земеме предвид и да се бориме против него“.

Таа додаде дека ЕУ треба „да им помогне на овие земји да се борат со стратегијата на (руското) влијание што е можно повеќе, почитувајќи го нивниот суверенитет“.

Нејзините коментари доаѓаат една недела пред претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, да го одржи својот годишен говор за состојбата на Европската унија, во кој се очекува да го објасни темпото и начинот на планираното проширување на ЕУ.

Додека претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел рече дека ЕУ треба да има за цел да прими нови членки до 2030 година, Комисијата отстапи, велејќи дека секое пристапување останува „засновано на заслуги“.

Земјите-кандидатки, заедно со новите членки на ЕУ, предупредија дека оставањето на земјите во „чекалната“ на ЕУ без јасен пат кон пристапувањето навистина ќе предизвика поделби и ќе го отвори патот за влез на Русија.

Висок дипломат на ЕУ, кој побара да остане анонимен, изјави за Политико дека Москва го гледа статусот на кандидат за ЕУ ​​како „црвена шамија“ за нејзините обиди да ги поткопа Брисел и Западот.

Секое прекумерно одложување или статус од втор степен на патот кон целосен пристап во ЕУ ќе го охрабри Путин да се обиде да влијае на таквите земји, рече дипломатот, кој исто така го критикуваше предлогот на францускиот претседател Емануел Макрон за повеќебрзински пристап во ЕУ, во кој земјите ќе бидат доделени делумни бенефиции пред да се стекне со полноправно членство.

„Со отворањето на второто ниво, го повикуваме Путин да изврши притисок врз овие земји“, рече дипломатот.

Бун објасни дека Макрон сакал да им дозволи на земјите-кандидати да ги дефинираат нивните односи со ЕУ – како што некои направија со неприфаќањето на еврото или неприклучувањето кон Шенген зоната – наместо ограничување на нивниот избор.

„Доколку три земји сакаат да формулираат заедничка надворешна политика, дали мислите дека другите 24 би се чувствувале исклучени? Тоа е помалку за идејата да има граѓани од втор ред, а повеќе за задоволување на различни потреби без ограничување на амбицијата да се направи повеќе и да се добие поблиску“, рече Бун.

Додека Фон дер Лајен го подготвува својот говор за 13 септември, а Комисијата подготвува извештаи за напредокот на земјите кандидати подоцна во текот на годината, лобирањето за пристапување во ЕУ е во полн ек. Постојаните претставници на ЕУ минатиот петок имаа ручек со Фон дер Лајен и разговараа за проширувањето и внатрешните реформи, рече дипломатот.

„Најважно е да продолжиме да испраќаме порака за местото на овие земји во ЕУ“, рече Бун.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK