Ерменија: Азербејџан изврши вооружен напад во пограничната област

ermenija
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Вооружените сили на Азербејџан синоќа ги нападнале позициите на ерменската војска во пограничната зона, во правец на селото Кутакан во Гегаркунската област, соопшти Министерството за одбрана на Ерменија.

„Во понеделник, на 22 мај, во 23:20 часот по московско време, единиците на вооружените сили на Азербејџан отворија оган врз ерменските позиции во правец на Кутакан, користејќи оружје од различен калибар. На ерменска страна нема жртви. Утрово, во 07:00 часот по московско време, ситуацијата на фронтот беше релативно мирна“, се вели во соопштението на Министерството за одбрана на Ерменија, пренесува ТАСС.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK