Меџити: Конгресот не избра, конгресот треба да не разреши

– Пратеникот од ДУИ Изет Меџити вечерва изјави дека тој е потпретседател и член на партијата, и така ќе биде и понатаму. Во емисијата Клик Плус на ТВ 21 Меџити рече дека тој и петмината негови партиски колеги од т.н „огнена група“ не се „самоисклучиле” и остануваат дел од ДУИ. Доколку конгресот одлучи да ги разреши, додаде тој, тогаш е …

Continue Reading

Свечена академија по повод Денот на просветителите во Крива Паланка

 – Со изведба на државната химна од хорот и оркестарот на Националната установа за народни песни и игри, ансамблот „Танец“, во Крива Паланка беше отворена Свечената академија посветена на сесловенските просветители браќата Кирил и Методиј и Св. Јоаким Крчовски што се одржа во Центарот за култура. На академијата беа доделени признанијата за најдобрите ученици на генерација во учебната 2022/23 од …

Continue Reading

Јанкуловски: Универзитетот не треба да одговори само на актуелните предизвици, туку и на тие што следат

 – Уште од основањето на Универзитетот па наваму, секогаш определбата на тие кои сиот свој наставно – научен потенцијал го вградуваат во него, е дека Универзитетот не треба да одговори само на потребите и предизвиците во актуелниот миг, туку и да вложи во совладувањето на предизвиците во годините и децениите што следат, истакна ректорот на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“, …

Continue Reading

Во црквата „Света Софија“ во Охрид започна одбележувањето на Денот на сесловенските просветители

– Во црквата „Света Софија“ во Охрид вечерва започна одбележувањето на 24 мај, Денот на сесловенските просветители, Светите Кирил и Методиј. На настанот присуствуваа премиерот Димитар Ковачевски, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, пратеници и други личности од јавниот живот. -Прекрасна изведба на гудачкиот ансамбл „Антео“ на вечерашниот концерт во автентичниот амбиент на црквата „Света Софија“ во Охрид, со кој …

Continue Reading

Бајден номинираше генерал-полковник од ВВС за шеф на Националната агенција за безбедност и Киберкоманда

 –  Американскиот претседател Џо Бајден го номинираше генерал-полковник од воздухопловните сили Тимоти Хог за шеф на американската Агенција за национална безбедност (АНС) и Киберкомандата. Тоа го потврдува написот во магазинот „Политико“, кој го цитираше вчерашното соопштение на командата на американското воено воздухопловство. Хог моментално е заменик-командант на воената Киберкоманда на САД, известувајќи директно до сегашниот шеф на АНС и Киберкомандата, Пол …

Continue Reading

abcnews.al: „Бериша не сакаше независно Косово“, ЦИА го закопа „патриотизмот“ на Бериша кој во САД лобирал против

– Документ, декласифициран од американската тајна служба, потврдува дека во 1995 година тогашниот албански претседател Сали Бериша бил против независноста на Косово, јави abcnews.al. – Во извештајот на ЦИА  се подвлекува дека во пресрет на кампањата, Сали Бериша го зацврстил својот став за етничките прашања, користејќи ја националистичката карта за да ги победи социјалистите. Документот на ЦИА ги проучува можностите за …

Continue Reading

Инзаги: Сигурно останувам во Интер

– Тренерот на Интер, Симоне Инзаги зборуваше за својата иднина во клубот од Милано.   – Останувам 100 проценти. Никогаш не се чувствував загрозен на тренерското место, имам договор, го цитира Инзаги новинарот Алфредо Педула.   Четириесет и седумгодишниот Инзаги стана тренер на Интер во 2021 година. Актуелниот договор на италијанскиот фудбалски стручњак истекува на крајот од сезоната 2023/24.   Под …

Continue Reading

СЗО: Богатите нации мора да направат повеќе за борба против пандемијата

–  Од богатите земји треба да се побара повеќе да придонесат за да му се помогне на светот да се справи со пандемии, се вели во новиот нацрт-документ за кој се преговара во Светската здравствена организација. Земјите со поголем „капацитет и ресурси“ треба да сносат „пропорционален степен“ на одговорност за подготовка и одговор на глобалните здравствени закани, се вели во нацртот. …

Continue Reading

Џими Батлер казнет со 25.000 долари поради пропуштање на прес-конференција

 – НБА го казни кошаркарот на Мајами хит, Џими Батлер со 25.000 долари затоа што одби да присуствува на прес-конференција по натпреварот број 3 од финалето на Источната конференција против Бостон.   Кошаркарот ги прекрши правилата на лигата кои ја регулираат комуникацијата со медиумите.   Мајами го доби натпреварот со 128:102 и поведе со 3:0 во серијата прв до четири.   …

Continue Reading

Никола Груевски: Скопје како главен и најнаселен град во Македонија има потреба од голема промена и нов хоризонт

Скопје како главен и најнаселен град во Македонија има потреба од голема промена и нов хоризонт. Долгорочно, за неколку децении, планината Водно треба да стане средиште, а не завршеток или крај на јужниот дел на Скопје. Потребно е проектирање на најмалку три, а за почеток изградба на само еден тунел под Водно со голем проток за коли и најмалку 8 …

Continue Reading