Џјинпинг: Прекин на огнот и политичко решение во интерес на сите страни во конфликтот во Украина

1629013864-si-djinping-2-foto-EPA-EFE_ZHANG-LING_XINHUA-750x566.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКинескиот претседател Шји Џјинпинг изјави денеска дека прекинот на огнот и политичкото решение се во интерес на сите страни во конфликтот во Украина, нагласувајќи дека приоритет е да се смири ситуацијата со почитување на три принципи: неширење на бојното поле, деескалација на борбите и почитувањето на прекинот на огнот од двете страни.

Тој, за време на разговорот со унгарскиот премиер Виктор Орбан за време на неговата ненадејна посета на Пекинг, му се заблагодари на унгарскиот премиер за неговите напори во промовирањето политичко решение за кризата во Украина и детално ги објасни позициите и предлозите на Кина, пренесува агенцијата „Ксинхуа“.

Шји ја повика меѓународната заедница да создаде услови и да обезбеди поддршка за обновување на директниот дијалог и преговори меѓу двете страни, нагласувајќи дека прекин на огнот во овој конфликт може да се постигне само ако сите големи земји внесат позитивна наместо негативна енергија што е можно поскоро.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK