Дуда: Полска е подготвена да прифати нуклеарно оружје на нејзина територија

677z381_677z381__duda-.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПолскиот претседател Анджеј Дуда изјави денеска дека неговата земја е „подготвена“ да го поздрави нуклеарното оружје на своја територија доколку НАТО, чиј член е Полска, одлучи да го зајакне своето источно крило, пренесува „Бета-Франс прес“.

„Доколку нашите сојузници решат да распоредат нуклеарно оружје како дел од нуклеарната размена на наша територија со цел да ја зајакнеме безбедноста на источното крило на НАТО, ние сме подготвени да го сториме тоа“, изјави Дуда за весникот „Факт“.

Источното крило на НАТО се соочува со распоредување на ново руско оружје во соседен Калининград, како и во Белорусија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK