(Видео) Интер го победи Милан и го освои 20. Скудето

Фудбалерите на Интер како гости го победија Милан со 2:1 во дербито „Дела Мадонина“. Со овој триумф Интер и математички ја обезбеди шампионската титула за сезоната 2023/2024. На пет кола до крајот на сезоната Интер има 17 бодови повеќе од Милан. Интер вечерва ја освои 20 шампионска титула во клуската историја. Сега има една титула повеќе од Милан. Најмногу трофеи, …

Continue Reading

Мицкоски: Важно е разликата помеѓу Гордана и Стево да биде огромна, за да се спречат сите завери кои ги коваат Али и Ковачевски

е повикувам на мобилизација. Излезете и гласајте против оваа завера што и се прави на Македонија. Ние резервна татковина немаме и одговорот ќе го дадеме преку заокружување на бројот 2 и изборот за професорката Гордана Силјановска Давков, да и посакаме добредојде на идната претседателка Гордана Силјановска Давкова, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на денешниот митинг во Штип. „Запомнете, задутре …

Continue Reading

Пендаровски до ВМРО-ДПМНЕ и Давкова: Немој да си играте со судбината на Македонија

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски вечерва во Битола го одржа завршниот митинг од кампањата за првиот круг на изборите, од каде испрати порака до ВМРО-ДПМНЕ и нивната кандидатка за претседател. „Денеска ја чув и најновата иновација на главната противкандидатка од ВМРО-ДПМНЕ која спомнува дека времето на овој Устав поминало, дека имаме потреба од нов Устав и вели дека особено во …

Continue Reading

Таравари: За нас пријателството со САД е свето

Кандидатот за претседател на ВЛЕН, Арбен Таравари заедно со лидерите на коалицијата ВЛЕН денеска на плоштадот „Скендербег“ го одржаа последниот митинг во Скопје. Во својот говор, Таравари истакна дека собирот во Скопје доаѓа по многуте средби и собири низ државата, вклучително и дијаспората, и дека внимателно ги слушале проблемите на граѓаните со кои се соочуваат веќе 22 години. „Овде доаѓаме …

Continue Reading

(Фото) Новак Ѓоковиќ по петти пат е најдобар спортист во светот

Новак Ѓоковиќ по петти пат е најдобар спортист во светот. Првиот играч на АТП листата ја доби наградата „Лауреус“ за 2023 година во жестока конкуренција, а наградата на вечерашната гала церемонија во салата „Каса де Кореос“ во Мадрид му ја врачи легендарниот квотербек, Том Брејди. Српскиот тенисер претходно ја доби престижната награда во 2012, 2015, 2016 и 2019 година. „Лауреус“ …

Continue Reading

Лукаревска од Велес: Tука сме, со вас сме, ние не бегаме ниту од одговорноста, ниту од народот, ниту од државата

Почитувани граѓани, верувам во вашата љубов кон државата, сакате да биде безбедна, а вашите животи побогати и посигурни. Заедно одиме кон таа цел. Ви ветувам, ќе дадаме сè од себе за да ги оправдаме вашите очекувања и верба во нас. Од минатото добро знаеме дека она што ќе го посееме сега, ќе го жнееме утре. Затоа мора да сме будни, …

Continue Reading

„Доколку се докаже грешката, ќе бараме да се поништи натпреварот“

Претседателот на Барселона, Џоан Лапорта изјави дека не ја исклучува можноста да побара од Фудбалскиот сојуз на Шпанија да го повтори натпреварот од 32. коло на Ла Лига со Реал Мадрид, пренесуваат шпанските медиуми. Реал, синоќа во Мадрид, ја победи Барселона со резултат 3:2 во 32.коло од Ла Лига. Реал до триумфот стигна со голот на Џуд Белингем во 91. …

Continue Reading

(Видео) Силјановска-Давкова: Во очите на луѓето гледам надеж, се наоѓаме пред портите на четвртиот Илинден

Се наоѓаме пред портите на четвртиот Илинден каде ќе имаме реформи, европски стандарди, одговорност и безмилосна битка со корупцијата и криминалот, бидејќи ниту една област како образование, здравство, еконoмија, социјалнa заштита, наука и сл. не може да се помести ниту педа напред, истакна  професор д-р Гордана Силјановска-Давкова, на денешниот митинг во Пробиштип. Таа рече дека не смееме да дозвилиме македонското …

Continue Reading

Максим Димитриевски: Ахмети не смее да си дозволи да си игра со соживотот

Кандидатот за претседател на Македонија од Движењето ЗНАМ – За наша Македонија, Максим Димитриевски, се обрати пред граѓаните на Струмица. „Се собравме тука за да им кажеме на сите оние кои триесет години во круг не вртат дека гладни и желни за власт, заборавија на народот и едноставно ги интересираат неколку нешта. Тоа е личниот профит, стабилност за нивниот дом …

Continue Reading