Целото раководство на партијата ВЛД на белгискиот премиер Де Кроа поднесе оставка

иу.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЦелото раководство на Отворените белгиски фламански либерали и демократи (ВЛД), партијата на премиерот во заминување Александар Де Кроа, поднесува оставка откако партијата претрпе тежок пораз на националните и европските избори, објави денеска „Политико“.

„Поразот е колективна одговорност. Не само на менр и Александар Де Кро, туку и на целата партија и целото партиско раководство“, рече претседателот на VLD, Ром Онгена.

Тој посочи дека и покрај лошиот резултат, ВЛД се уште е кандидат за учество во владата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK