–>

Цел свет го гледа Израел, а во Украина се случуваат важни работи, вели поранешен разузнавач

Цел-свет-го-гледа-Израел-а-во-Украина-се-случуваат.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФилип Инграм, поранешен британски воен разузнавач, нагласи дека додека светот е фокусиран на она што се случува на Блискиот Исток, војната во Украина продолжува и има неколку значајни настани во последните денови. Тој истакна дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров е во Северна Кореја, каде му се заблагодарил на Ким Џонг-ун за 1.000 контејнери со воена опрема и муниција.

Тој верува дека токму оваа севернокорејска помош им овозможила на руските сили да ја нападнат украинската одбрана во Авдијевка, град во источна Украина, заземајќи некои мали области. Меѓутоа, му се чини дека нападот е запрен и дека загубите во опрема и персонал се огромни, пишува Sky News.

Тој предвидува дека Лавров ќе бара дополнителна и редовна поддршка од Северна Кореја доколку е можно. Во меѓувреме, рускиот претседател пристигна во Кина на третата конференција на иницијативата „Појас и пат“, но и на разговори со кинескиот лидер Си Џинпинг. Инграм е убеден дека Путин сè уште ја бара поддршката на Кси.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK