–>

Бурата „Бабет“ ја погоди Шкотска: тело на жена извлечено од реката, евакуирани се 400 домови, а повеќе од 4.000 луѓе останале без струја

Бурата-„Бабет-ја-погоди-Шкотска-тело-на-жена-извлечено-од.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТело на 57-годишна жена е извлечено од река во Ангус, Шкотска, откако бурата „Бабет“ го погоди брегот на Велика Британија, соопштија локалните власти.

„Таква тажна вест. Моите мисли се со семејството и пријателите на жената која за жал го загуби животот“, напиша шкотската премиерка Хумза Јусаф на социјалната мрежа Икс (Твитер), пренесува Гардијан.

Повеќе од 400 домови беа евакуирани поради очекуваните поплави, а повеќе од 4.000 згради останаа без електрична енергија поради силните бранови на невреме.

Како што јави Sky News, на некои места биле издадени предупредувања опасни по живот, а во градот Бречин во Шкотска на жителите им било кажано да се евакуираат.

Метеоролошката канцеларија во Велика Британија издаде црвено предупредување за делови од Шкотска бидејќи се очекуваат обилни врнежи, како и можност од поројни поплави опасни по живот.
Властите во другите северноевропски земји, исто така, се подготвуваа за бура што доаѓа од исток, а данските медиуми објавија дека регионот ќе биде погоден од можеби најлошите поплави во последните 110 години.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK