Британскиот суд денеска ќе донесе конечна одлука за Асанж

asanz.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБританскиот суд денеска треба да донесе конечна одлука за тоа дали основачот на Викиликс, Џулијан Асанж треба да биде екстрадиран во Соединетите држави поради протекувањето на мноштво доверливи американски документи, што ќе биде кулминација на 13 години правни битки и притвор.

Двајца судии во Високиот суд во Лондон треба да одлучат дали ќе веруваат во гаранциите на САД дека Асанж нема да се соочи со смртна казна и дека може да се потпре на правото на слобода на говор од првиот амандман доколку биде обвинет за шпионажа во САД.

Адвокатскиот тим на Асанж вели дека постојат три опции, тој или би можел да биде во авион на пат преку Атлантикот во рок од 24 часа од пресудата, да биде ослободен од затвор или повторно да заглави во повеќемесечни правни битки.

Викиликс објави стотици илјади доверливи американски воени документи за војните на Вашингтон во Авганистан и Ирак, како и голем број дипломатски телеграми, најголемото нарушување на безбедноста од ваков вид во историјата на американската војска.

Во април 2010 година, тој објави доверливо видео на кое се гледа американски хеликоптерски напад во 2007 година во кој загинаа десетина луѓе во ирачкиот главен град Багдад, вклучувајќи и двајца новинари на Ројтерс.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK