Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за Рамазан, ризикува да ја загуби поддршката од светот

Бајден-нема-да-се-соочи-со-кривична-пријава-обвинителот-Тој.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканскиот претседател Џо Бајден изјави дека Израел се согласил да ги прекине воените активности во Појасот Газа за време на Рамазан, додавајќи дека еврејската држава ризикува да ја изгуби поддршката од остатокот од светот бидејќи Палестинците умираат во голем број.

Бајден, кој ги даде забелешките за време на гостувањето во емисијата „Доцна во ноќта со Сет Мејерс“ на NBC, рече дека Израел е посветен да им дозволи на Палестинците да се евакуираат од Рафа во јужна Газа пред да ја интензивира својата кампања таму за уништување на Хамас. Тој рече и дека постои начелен договор за прекин на огнот меѓу двете страни додека не се ослободат заложниците.

„Рамазан се приближува, а Израелците се согласија да не учествуваат во активности за време на Рамазан, за да ни дадат време да ги извадиме сите заложници“, рече тој. Муслиманскиот свет месец Рамазан во 2024 година се очекува да започне вечерта на 10 март 2024 година, а да заврши вечерта на 9 април 2024 година.

Бајден рече дека привремениот прекин на огнот ќе ги олесни односите меѓу Палестинците и Израел и ќе го забрза процесот на создавање палестинска држава. „Тоа ни дава време да почнеме да се движиме во насоките во кои се подготвени да одат многу арапски земји. На пример, Саудиска Арабија е подготвена да го признае Израел. Разговарав и со Катар“, изјави Бајден.

„Доколку го добиеме тој привремен прекин на огнот, ќе можеме да се движиме во насока каде што можеме да ја промениме динамиката и да не добиеме решение за две држави веднаш, туку процес да дојдеме до решение со две држави, процес кој ја гарантира безбедноста на Израел и независноста на Палестинците“, рече тој.

Бајден рече дека се надева дека ќе постигне прекин на огнот во конфликтот до следниот понеделник. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја отфрли идејата за решение со две држави. „Израел ризикува да ја загуби поддршката од остатокот од светот“, рече американскиот претседател. „Убиени се премногу невини луѓе. А Израел ги забави нападите во Рафах“, рече Бајден.

„Тие мора – и ми се обврзаа дека ќе се погрижат да има можност да се евакуираат значајни делови од Рафах пред да одат и да го уништат остатокот од Хамас“, рече тој. „Но, тоа е процес. И, погледнете, Израел имаше огромна поддршка од огромното мнозинство нации. Ако продолжи вака, ќе ја изгуби поддршката од целиот свет. И тоа не е во интерес на Израел“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK