Бајден и Си разговараа по телефон: „Целта е да се контролира тензијата меѓу двете велесили“

bajden-si.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКинескиот претседател Си Џинпинг и американскиот претседател Џо Бајден одржаа телефонски разговор во, како што рече Белата куќа, обид на двајцата лидери да ги „контролираат тензиите“ меѓу двете суперсили.

Белата куќа објави во соопштението дека Бајден во разговорот со Си повикал на мир и стабилност околу Тајван, кој се подготвува да постави нов претседател.

Американскиот претседател повика и на почитување на правата и слободата на пловидба во Јужното Кинеско Море. Тоа беше прв телефонски разговор меѓу двајцата претседатели од јули 2022 година.

Кинеските медиуми објавија дека Си му рекол на американскиот претседател дека проблемот со Тајван претставува „црвена линија што не смее да се премине“.

Бајден исто така, се вели во соопштението на Белата куќа, изразил загриженост за „нефер трговските практики и непазарните економски практики на Кина“.

Тој нагласи дека „САД ќе продолжат да ги преземаат неопходните активности за да се спречи употребата на напредните американски технологии за поткопување на нашата национална безбедност, без непотребно ограничување на трговијата и инвестициите“.

Кинеските медиуми објавија дека Си рекол дека Пекинг нема да стои настрана „со скрстени раце“ доколку Вашингтон продолжи да го задушува „високиот технолошки развој на Кина“. Според нив, Си рекол дека „САД покренале безмилосна серија мерки за потиснување на кинеската економија, трговија, наука и технологија, а списокот на санкции против кинеските компании расте“.

Американскиот министер за финансии Џенет Јелен за неколку дена ќе отпатува во Кина, а државниот секретар Антони Блинкен за неколку недели ќе биде во Пекинг за да го продолжи дијалогот меѓу двете страни, потврди извор од Белата куќа.

Според извор од Белата куќа, телефонскиот разговор меѓу двајцата лидери бил можност да се оцени напредокот од нивната средба во ноември на самитот во Вудсајд, Калифорнија, кога Кси и Бајден се договориле да соработуваат во повеќе области, од борбата против наркотици до вештачка интелигенција и воспоставување дијалог меѓу нивните вооружени сили.

„Интензивната конкуренција бара интензивна дипломатија за да се менаџираат тензиите, да се разговара за заблуди и погрешни толкувања и да се избегне несакани конфликти“, рече американскиот претставник. САД, додаде тој, се прилично загрижени за економската поддршка што Кина и ја дава на Русија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK