Белата куќа: Огорчени сме од израелскиот напад во кој беа убиени хуманитарни работници

gaza.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK







Белата куќа соопшти дека е огорчена од израелскиот воздушен напад врз Газа во кој загинаа седум лица кои работеа за World Central Kitchen (WCK), и дека американскиот претседател Џо Бајден му се јави на основачот на добротворната организација за да му изрази сочувство.

„Бевме огорчени кога дознавме за нападот на ИДФ во кој вчера загинаа голем број цивилни хуманитарни работници“, изјави портпаролот на Белата куќа, Џон Кирби.

Запрашан дали САД ќе го осудат израелскиот воздушен напад, Кирби за употребата на зборот „огорчени“ рече: „Мислам дека во голема мера можете да го окарактеризирате како осуда на самиот напад“.

„Бајден му рече на основачот на организацијата, Хозе Андрес, дека јасно ќе му стави до знаење на Израел дека хуманитарните работници мора да бидат заштитени“, рече портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер.

Во нападот на конвојот на WCK загинаа државјани на Австралија, Велика Британија и Полска, како и Палестинци и двоен државјанин на САД и Канада.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху претходно изјави дека нападот е трагичен и ненамерен, а израелската војска вети независна истрага.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK