Египетскиот претседател Сиси го започна својот трет мандат

sisi.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЕгипетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси го започна својот трет мандат во новата административна престолнина на земјата, најголемиот од неколкуте мега-проекти што го одбележаа неговото владеење, а исто така не го заобиколија економските предизвици.

Новиот административен главен град во пустината, источно од Каиро, е најголемиот од мега-проектите од 58 милијарди долари. Меѓу другите значајни проекти се и проширувањето на Суецкиот канал, изградбата на сеопфатна патна мрежа и нови градови.

Зборувајќи во новата зграда на парламентот, Сиси се осврна на предизвиците со кои се соочи Египет во последните години и вети дека ќе го продолжи развојот на земјата, иако, според Ројтерс, повеќето Египќани се чувствуваат исклучени од развојниот процес.

„Претходните години ни покажаа дека патот до градењето нација не е поплочен со рози“, им рече Сиси на пратениците и официјалните претставници, потсетувајќи на тешкотиите со кои се справува земјата, од „терористичките напади, ненадејните глобални кризи и жестоките војни во соседството“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK