Американски војник осуден во Русија на речиси четири години затвор

Screenshot-2024-06-19-070337.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРуски суд осуди американски војник на три години и девет месеци затвор под обвинение за кражба и закана со убиство, јави државната новинска агенција РИА Новости.

Наредникот Гордон Блек беше уапсен во мај и обвинет дека украл 10.000 рубли (околу 104 евра) од својата девојка во Владивосток за време на посетата на Русија во април и дека станал насилен за време на расправија.

Американскиот војник се изјасни за невин по обвинението за закана дека ќе убие, но делумно се изјасни за виновен за кражба. Блек ќе поднесе жалба на казната изречена од судот во Владивосток, изјави денеска неговиот адвокат, пренесе Си-ен-ен.

Блек во понеделникот пред окружниот суд изјавил дека ги зел парите од чантата на жената, но следниот ден и префрлил 125 долари. Според неговите зборови, парите ги потрошил на храна и три ноќевања во хотел. Тој додал дека дотичната жена требало да подигне депозит од 10.000 рубли од сопственикот на станот, по завршувањето на наемот на станот, што го плаќал.

Оштетената зборуваше во судот во понеделникот и рече дека не и е надоместена материјалната штета.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK