Зиркзе од Дизниленд ќе и се приклучи на Холандија

Joshua-Zirkzee.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСелекторот на холандската фудбалска репрезентација Роналд Куман одлучи да го повика Џошуа Зиркзе во репрезентацијата на претстојното Европско првенство во Германија.

Во соопштението се наведува дека Зиркзе, во текот на денот ќе и се приклучи на холандската репрезентација во базата во Волфсбург.

Зиркзе (23) е член на Болоња, а ги помина сите младински селекции на Холандија. Тој се уште не дебитирал за сениорската репрезентација.

Во изминатата сезона, тој постигна 12 гола со седум асистенции во 37 натпревари за Болоња,

Холандија има проблеми со повреди на играчите, бидејќи Френки де Јонг и Теун Копмајнерс нема да играат на ЕП.

Куман претходно го покани Јан Матсен во селекцијата на Холандија.

Селекторот повика Зиркзе откако напаѓачот Брајан Бробај се повредил на последниот тренинг.

Младиот фудбалер ја добил поканата додека бил во посета на Дизниленд за време на неговиот одмор на Флорида.

ЕУРО 2024 ќе се одржи од 14 јуни до 14 јули во Германија, а Холандија ќе биде во групата Д со Полска, Австрија и Франција.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK