–>

Вулета: Здравјето секогаш приоритет, крај после ОИ

vuleta
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Најуспешната српска спортистка Ивана Вулета по Олимписките игри во Париз следната година објави крај на трофејната кариера.

– Здравјето отсекогаш ми било приоритет и цел живот го посветив на спортот и атлетиката, но да брзам за уште еден медал, уште еден успех, би било преголема жртва, бидејќи сакам да бидам здрава  и по кариерата, да можам да се движам нормално, имав среќа што имав само една тешка повреда во текот на мојата кариера. Размислувам за овој период, да бидам здрава, немам потешкотии на тренинзите и на самото натпреварување. Останува прашањето, ако останам, што да се стремам и по Олимпијадата, ќе ми биде петти, ме интересира само златниот медал, бидејќи ако тоа се случи, тогаш сум испишал историја – изјави Вулета.

Затоа, Олимписките игри во Париз ќе бидат последно натпреварување за трофејната атлетичарка , која има европско и светско злато, недостига само олимпиското. Таа има олимписки медал од Рио 2016 година и тоа е првиот атлетски медал за Србија, без разлика дали е независна земја или дел од Југославија, по повеќе од шест децении.

– Лани двете конкуренции ги завршив со 7,06, овој пат 7,14, тоа ветува медал и 99%. Но не можам да кажам дека најавувам злато, најавувам нешто што сакам, олимписката година е нешто за кое сите се подготвуваат на секој можен начин, важно е кога ќе влезам во циклус да влезам 100% подготвена и дека се подготвувам за тоа и тоа е тоа.

Вулета го освои првото светско злато досега за српската атлетика на Светското првенство во Будимпешта со скок од 7,14.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK