Во Росарио нови закани до Ди Марија и неговото семејство

3345312-68386508-2560-1440.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНови морничави закани доби славниот Аргентинец Анхел Ди Марија. Ветеранот е слободен играч откако му заврши договорот со Бенфика, имаше желба да се врати дома во Росарио, но како штосега стојат работите тој ќе му се приклучи на својот добар пријател Лионел Меси во Интер Мајами.

Одлуката на Анхел Ди Марија каде ќе ја продолжи кариерата прави проблеми во Аргентина. Нова епизода на закани се случи пред неколку часа на улиците на Росарио.

Според локален новинар, двајца мажи со качулка се возеле на мотор и пукале кон бензинската пумпа. На местото на инцидентот е пронајдена порака упатена до Ди Марија. „Те чекаме, Ди Марија, луѓе од Росарио“.

Претходно на вратата од неговата семејна куќа била оставена порака на која пишувало „Кажете му на вашиот син Анхел дека ќе загуби член на семејството соколку се врати во Росарио“.

Покрај тоа, во центарот на градот беше уништен неговиот мурал.

Поради сето ова, во приказната се приклучија и аргентинските политичари, со молба до хулиганите да престанат да со заканите.

Семејството Ди Марија е ставено под полициска заштита за да се спречи ризикот од дополнителни инциденти.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK