(Видео) Романија ја прегази Украина – Спектакуларен гол на Станчу

12305793.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРоманија ја декласира Украина со 3:0 (1:0) во првиот натпревар одигра во Е групата на Европското првенство. Вториот натпревар од оваа група во 18 часот ќе го одиграат Белгија и Словачка.

 

Украинците подобро влегоа во натпреварот, го држеа поседот, притискаа, но таквата определба не им донесе ништо.

Романците пак играа директен фудбал, откако дбро ги затворија приодите кон својот гол, секоја можност ја користеа брзо да ја пренесат топката пред голот на противникот.

Во 29.минута, грешката на Луин кога лошо исфрли една топка, ја казни Станчу со спектакуларен гол. Капитенот на Романија од 21 метар го погоди спротивниот агол.

Станчу имаше можност и 10 минути подоцна, тогаш се обиде директно од корнер, Луни беше совладан но топката ја погоди гредата.

Украинците целосен дебакл доживеаја на стартото од второто поливреме, кога Ромамците во интервал од четири минути постигнаа два гола.

Во 53.минута Разван Марин одлично се постави на 20 метри од голот, моќен удар. Ништо не можеше да направи Лунин.

Четири минути подоцна, Ман ја измеша одбраната на Украина, нафрли по земја, а Драгуш од пет метри ја смести во голот.

До крајот Романците го чуваа својот гол, Украинците се обидуваа но само еднаш се заканија. Судаков се обиде со удар од 30 метри, но Ница со малку проблеми го скроти неговиот удар.

До карјот на мечот Ромамците два патии може да го совладаат својот голман, а во 90.минута Јаремчук го погоди горниот дел од гредата.

Во второто коло Романија ќе игра против Белгија, а Украина против Словачка.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK