(Видео) Навивачите на Хајдук тргнаа да се пресметаат со Бед Блу Бојс, играчите избегаа од теренот

23bc5d89-85d2-4769-9274-f91e993a8f38.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНемили сцени се случуваа на стадионот „Пољуд“ во Сплит по полуфиналето од Купот на Хрватска меѓу Хајдук и Динамо Загреб.

 

Гостите од Загреб, вторпат во само четири дена, беа подобри од Хајдук среде Сплит. Со голот на Сандро Куленовиќ славеа со 1:0 и се пласираа во финалето, пред четири дена со ист резултат „модрите“ победија и во првенството.

По завршувањето на натпреварот, навивачите на Хајдук, револтирани од резултатот, бесот сакаа да го искалат врз гостинските нвивачи.

Ја пробија заштитната ограда и полицискиот кордон пред северната трибина и влегоа на теренот. Фудбалерите на двата тима веднаш избега во соблекувалните.

Толпата тргна кон јужната трибина, но потоа следуваше реакцијата на специјалните полициски сили, кои ги опкружија хулиганите и успеаја да ги вратат на северната трибина, по што тензиите стивнаа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK