(ВИДЕО) Германците се пласираа во четвртфиналето, откако ја совладаа Данска

germ-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФудбалерите на Германија ја совладаа Данска и се пласираа во четвртфиналето.

Овој натпревар дефинитивно го одбележа пред се силен дожд, грмежи, гром кој удри во близина на стадионот поради што натпреварот беше прекинат, а првото полувреме траеше час и 16 минути.

Што се однесува до фудбалот во првото полувреме, темпото на моменти беше исклучително високо, а играта динамична и интересна, особено кога Германците доминираа.

А во овој натпревар, го оправдаа она што се очекуваше од нив.

Тие веќе постигнаа гол во четвртата минута, кој беше поништен поради прекршок во нападот. Каспер Шмајхел шест пати мораше да ги одбрани Данците, а по ударот на Кимичо беше опасно бидејќи ударот беше силен и прецизен.

Најдобриот напад на Данците беше на крајот од првото полувреме кога Хојлунд имаше ситуација 1 на 1 со Мануел Нојер и не успеа да го матира, па резултатот остана 0:0.

Во вториот дел видовме поголема драма и возбуда.

Германските фудбалери рутински ја совладаа Данска со 2:0 во осминафиналето на Европското првенствоFacebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK