(Видео) Ди Марија за триумф на Аргентина против Еквадор

12288655.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАргентина го победи Еквадор во пријателски натпревар со 1:0 (1:0) пред полните трибини на стадионот „Солџер Филд“ во Чикаго.

Актуелните светски шампиони се во добра форма, немаат пораз на последните седум натпревари (6 победи и 1 реми). Дуелто со Еквадор беше претпоследниот за Аргентина пред стартот на Копа Америка.

Стрелец на единствениот гол на натпреварот беше искусниот Анхел Ди Марија, кој погоди во 40. минута по додавањето на Кристијан Ромеро.

Лудница на трибините настана во 56.минта кога на теренот влезе Лиоенел Меси. Меси влесе на местото на Ди Марија, но не успеа посериозно да се закани кон голот на искусниот Хернан Галиндез.

По овој дуел избраниците на Лионел Скалони ги натпреварот со Гватемала на 15 јуни.

Копа Америка ќе се одржи во САД од 20 јуни до 14 јули. Аргентина ја брани титулата освоена во 2021 година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK