УЕФА покрена дисциплинска постапка против ФС на Албанија

112233.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДисциплинската комисија на Европската фудбалска унија (УЕФА) покрена истрага против Фудбалскиот сојуз на Албанија, поради непримерното однесување на нивните навивачи пред, за време и по натпреварот против Италија во петок, на 15 јуни.

Албанците фрлаа предмети на теренот на стадионот, употребија пиротехника, а еден од навивачите во самиот финиш влезе на теренот. Имаше и провокативни пораки кои беа главна причина за поведување на постапката.

Засега не е важно кога ќе биде изречена казната и колку таа ќе биде сериозна.

Во меѓувреме, албанските навивачи не се смируваат и денеска учествуваа во судири со српските навивачи низ улиците на Гелзенкирхен.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK