Сузи Волф покрена постапка против ФИА – Негира дека споделувала информации со Тото

FLNLDSEFSBPV3PMQBOG5IZA5TQ.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДиректорката на женската академија на Формула 1, Сузи Волф, покрена правна постапка против Меѓународната автомобилистичка федерација (ФИА) поради контроверзна истрага за конфликт на интереси.

Сузи Волф е директорка на женската академија и директно му одговара на претседателот Стефано Доменикали. Нејзиниот сопруг Тото Волф е директор и косопственик на Формула 1 тимот на Мерцедес и спортски директор на Мерцедес.

Бизнис магазинот Формула 1 објави во декември дека шефовите на тимовите во Формула 1 се загрижени дека Сузи и Тото Волф споделуваат доверливи информации од нивните работодавци.

Наводно, на една средба Волф кажал доверливи информации што може да ги добие од сопругата.

Волф рече дека поднела кривична пријава до францускиот суд поради изјавите дадени за неа од ФИА минатиот декември.

„Допрва треба да има каква било транспарентност или одговорност во однос на однесувањето на ФИА и нејзиниот персонал во ова прашање. Чувствувам дека е поважно од кога било да се крене, да се повика на недолично однесување и да се осигура дека луѓето ќе одговараат. некои мислат дека молчењето ги ослободува од одговорност – не ослободува“, рече Волф, пренесе Би-би-си.

Волф додаде дека тужбата ја поднела на 4 март во Франција.

ФИА ја затвори истрагата во декември, два дена по нејзиното покренување, и објави дека е задоволна што Формула 1 има мерки за заштита од овие проблеми.

Сите Формула 1 тимови потоа се координираа преку социјалните мрежи да објават соопштение во кое ги отфрлија наводите дека поднеле жалба против сопружниците на Волкот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK