–>

Силекс во дербито го победи Шкупи, Работнички славеше во Ѓорче Петров

Силекс-во-дербито-го-победи-Шкупи-Работнички-славеше-во-Ѓорче.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK







Фото/ архива Топспорт, Игор Паневски

Силекс и Работнички со победи го затворија 14. коло во Првата македонска фудбалска лига. Силекс, на домашен терен славеше против Шкупи со 2:1, а Работнички во Ѓирче Петров ја победи Македонија со 0:1.

Дербиот во Кратово, домаќинот Силекс го доби со пресврт уште во првиот дел. Шкупи до предноста од еден гол докде во 12.минута со голот на Трпановски. Пет минути подоцна изедначи Николиќ, а Каланоски во 41.минута го постави конечниот резултат. Шкупи натпреварот го заврши со фудбалер помалку, во 85.минута црвен картон доби
Илиески.

Шкупи остана на првото место и покрај овој пораз, но сега има ист број на бодови со Шкендија и само еден повеќе од Струга ТЛ. Силекс се наоѓа на четвртото место со 23 бода.

Во скопската пресметка, Работнички забележа победа над Македонија ЃП. Голот вреден три бода го постигна Гандо во 53.минута.

Работнички сега го дели петтото место со АП Брера со по 19 бода, а Македонија ЃП има 15 и се наоѓа на 10.место.

Табела:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK