Шпанија рутински ја победи Грузија

SPANIJA-NOVO.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKШпанците почнаа да доминираат од првата минута и имаа огромна предност во поседот на топката.

Тие создадоа и неколку ситуации пред противничкиот гол во воведните минути, но не ги искористија, додека на другата страна Грузијците погодија од еден од нивните први поконкретни напади.

Во 18. минута тргнаа во брз контранапад, а Отар Какабадзе нафрли од десната страна.

По тој центаршут натрча Хвича Кварацхелија, а пред него несмасно реагираше Робин Ле Норманд кој ја смести топката во сопствената мрежа.

И по водството на Грузија се играше како и досега, Шпанците напаѓаа, а Грузијците своите прилики ги чекаа на контра.

Сепак, Шпанија овојпат постигна гол. По долгиот напад во 39. минута, Нико Вилијамс му ја даде топката на Родриго, а тој од 16 метри упати неодбранлив удар за 1:1.

Второто полувреме беше отворено со една интересна ситуација во која Кварацхелија за малку ќе го искористеше тоа што Унаи Симон беше далеку од неговиот гол со паметен удар од својата половина.

Веќе во 51. минута Фабијан Руиз погоди за пресврт.

Ламине Јамал нафрли од десната страна, а Руиз остана сам пред голот на Грузија и од непосредна близина реализираше со глава за 2:1.

Грузијците потоа се отворија со намера да се обидат да израмнат, но тоа ги чинеше и го примија третиот гол.

Руиз со долга топка го пронајде Вилијамс, а тој брилијантно ја проби десната страна на противничката одбрана и со силен удар упати покрај Џорџи Мамардашвили за зголемување на водството.

Дани Олмо ја потврди победата и преминот во четвртфиналето за Шпанците.

Грузија ја загуби топката на својата половина, а Микел Ојарзабал ја пропушти за Олмо.

Поранешниот играч на Динамо си создаде простор за шут и од нешто помалку од 16 метри со помош на блок ги постави конечните 4:1.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK