Шпанија без ниту еден примен гол досега

spanija-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЧетвртиот натпревар од осминафиналето на Европското првенство го играат Шпанија и Грузија.

Шпанците се единствената екипа која имаше максимални девет бода во групната фаза, а досега го одиграа можеби и најубедливиот фудбал на ова првенство.

Уникатни по тоа што ги победија Хрватска, Италија и Албанија една по друга, без ниту еден примен гол.

Од друга страна Грузија е најголемото позитивно изненадување на ЕП.

Според рангирањето на ФИФА, таа е најлошата репрезентација на ова евро (74.), но тоа не ја спречи да освои четири бода во групата и да се пласира во осминафиналето како една од најдобрите третопласирани селекции.

Победата од 2:0 над Португалија во последното коло беше клучна за минување на Грузијците, кои во тој момент го имаа обезбедено првото место во групата.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK