Прво засилување за новиот тренер на Јувентус

brazil.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБразилскиот играч Даглас Луиз (26) ја напушти Астон Вила и кариерата ќе ја продолжи во Јувентус, објави италијанскиот фудбалски гигант.

Луиз потпиша петгодишен договор за „Старата дама“, вреден 50 милиони евра. Бразилецот кариерата ја започна во Васко де Гама, а во 2017 година се пресели во Манчестер Сити, кој го испрати на двегодишна позајмица во Џирона.

За Астон Вила во 2019 година. „За време на неговиот престој во Бирмингем, Даглас Луиз стана еден од најдобрите играчи од средниот ред во Премиер лигата, постигнувајќи 22 гола и давајќи 24 асистенции во неговите 204 натпревари“, соопшти фудбалскиот клуб Јувентус.

Даглас Луиз, кој моментално е со репрезентацијата на Бразил на Копа Америка, е првото засилување на новиот тренер на Јувентус, Тиаго Мота кој го наследи Масимилијано Алегри.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK