По Терзиќ и Хумелс ја напушти Борусија

2155638716.0.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМатс Хумелс (35) како слободен играч ќе го напушти Дортмунд. Ветеранот нема да го продолжи договорот со клубот. Борусија за нешто повеќе од 24 часа остана без тренер и без најважниот играч во одбраната.

Да потсетиме, Един Терзиќ вчера поднесе оставка, а денеска Хумелс реши да си замине.

Изминатите недели тренерот и дефанзивецот имале жестоки расправии и несогласувања. Дури Хумелс му постави ултиматум на клубот, дека ќе замине доколку Терзиќ остане на тренерската функција.

Бо откако Терзиќ вчера доцна попладнето спогодбено се раздели со клубот, Дортмунд реши да го напушти и Хумелс.

Германскиот стопер во три мандати го носеше дресот на Борусија. За прв пат во сезоната 2008/2009. како позајмен играч од Баерн. Потоа во 2009 година трајно се пресели во Борусија и во Дортмунд остана во следните седум години. Од 2016 до 2019 година играше за Баерн, а од 2019 година повторно стана играч на Борусија.

За „милионерите“ одигра 508 натпревари, постигна 38 гола и забележа 23 асистенции. Сезонава постигна четири гола на 40 натпревари.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK