Осимен е продаден за 120 милиони евра, не се знае во кој клуб

GJkw5imWwAAaqB5.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПознатиот италијански новинар Карло Авио пренесува дека трансферот на напаѓачот на Наполи, Виктор Осимен е комплетиран, но не открива во кој клуб се преселил Нигериецот.

Доколку оваа информација е точна, тоа значи дека Осимен е продаден за 120 милиони евра, што претставува рекорд на Наполи и италијанскиот мфудбал.

Актуелен рекордер на Наполи е Гонзало Игуаин лии трансфер во Јувентус изнесуваше 90 милиони евра.

Карло Авино објави дека клубот од градот во подножјето на Везув, трансферот ќе го потврди на крајот од сезоната.

„Хипотезата дека никој нема да ја плати клаузулата не постои, Осимен веќе склучил договор со новиот клуб заедно со Де Лаурентис. Непримерно е да се открие името на новиот клуб, Осимен мора да игра добро за Наполи во следните девет натпревари, односно до крајот на сезоната“, изјави Авино.

Поради оваа шпекулација засега останува да се види кој клуб Осимен би можел да да замине. За 25-годишниот напаѓач најголем интерес покажаа ПСЖ и Челзи.

Нигериецот оваа сезона одигра само 17 натпревари во Серија А, но постигна 13 гола.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK