Гвардиола откри за кој играч жали: Не сакаше да му се приклучи на Сити за целото злато на светот

gvardiola
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Англиската Премиер лига викендов се врти околу големото дерби помеѓу Манчестер Сити и Арсенал, кое може многу да влијае на исходот на првенството. 

Арсенал моментално е лидер со 64 бода, исто колку и Ливерпул.

Манчестер Сити е трет со бод помалку.

Во пресрет на натпреварот, менаџерот на Сити, Пеп Гвардиола, зборуваше за играчот од средниот ред на Арсенал, Деклан Рајс како негова најголема неостварена желба.

„Има многу играчи кои не одбија. Рајс не е првиот кој го сакавме и не сакаше да ни се придружи. Има долга листа. Всушност, Рајс не сакаше да дојде за целото злато во светот, па тоа не се случи. Донесен ја донесе својата одлука и му посакуваме многу среќа“, рече Гвардиола, а потоа додаде:

„Секој тим би потпишал со Рајс. Тој е капитен на националниот тим и млад играч кој игра многу натпревари редовно. Затоа Арсенал направи голем притисок да го ангажира“.

Рајс пристигна во Арсенал за 116.000.000 евра и одигра 39 натпревари оваа сезона.

Постигна шест гола и имаше седум асистенции, а ќе биде еден од главните столбови против Гвардиола и Сити.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK