Никола Калиниќ се врати во Црвена звезда

normal_STJ_9802-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоранешниот српски репрезентативец Никола Калиниќ, се врати во Црвена звезда. Со клубот тој потпиша три годишен договор.

За Калиниќ ова ќе биде трет мандат во црвено-белиот дрес. Првпат играше во сезоната 2014/15, а втор пат во сезоната 2021/22.

Со црвено-белите двапати беше шампион на Србија и АБА лигата, а во 2022 година беше и МВП на регионалното натпреварување.

Претходните две сезони Калиниќ ги мина во Барселона. Во последната сезона во каталонскиот тим имаше просек од 7,3 поени, 3,8 скока, 2,4 асистенции за 24 и пол минути на теренот.

Калиниќ беше олимписки вицешампион со српската репрезентација во 2016 година, а во професионалната кариера настапуваше и за Спартак од Суботица, Нови Сад, Војводина, Раднички од Крагуевац, Фенербахче (со кој ја освои Евролигата во 2017 година) и Валенсија.

Пред Калиниќ, во Црвена звезда дојдоа Урош Плавшиќ и Ајзеа Кенан.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK