Непалецот Ками Рита по 30-ти пат се искачи на врвот на Еверест соборувајќи го светскиот рекорд

ффд.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПланинарот од Непал, Шерпа Ками Рита, по 30-ти пат го достигна врвот на Еверест, соборувајќи го сопствениот рекорд за искачување на највисоката планина на светот, објави организаторот на неговата експедиција.

„Ками Рита го достигна врвот утрово. Тој постави нов рекорд од 30 искачувања на Еверест“, изјави за AFP Шерпа Мингма од Seven Summit Treks.

Планински водич повеќе од 20 години, Ками Рита првпат се искачи на врвот Еверест, на височина од 8.849 метри, во 1994 година. Тогаш тоа беше комерцијална експедиција. Оттогаш речиси секоја година се искачува на највисоката планина во светот, а ги предводи клиентите.

„Среќен сум со овој рекорд, но на крајот рекордите се срушени“, изјави Ками Рита за AFP на 12 мај, откако по 29-ти пат стигна до врвот на Еверест.

„Фактот што моите искачувања му помагаат на Непал да биде препознаен во светот ме прави уште посреќен“, рече тој.

Во 2023 година, двапати се искачи на врвот на Еверест, секој пат поставувајќи нов рекорд откако беше престигнат од друг водич, Пасанг Дава. Самиот Ками Рита изјави дека само „работи“ и дека немал цел да поставува рекорди. Непалецот во својата колекција има уште неколку врвови над 8.000 метри, вклучувајќи го и К2 во Пакистан, втората највисока планина во светот.

Оваа година Непал издаде 419 дозволи за искачување на Еверест во пролетната сезона на искачување, која трае од април до почетокот на јуни. Повеќето планинари се искачуваат со непалски водич. Се очекува повеќе од 800 луѓе да се справат со Еверест во текот на сезоната.

Осум од десетте највисоки планини на планетата се наоѓаат во Непал, кој секоја пролет е домаќин на стотици авантуристи, кога условите се поповолни. Во 2023 година, повеќе од 600 алпинисти стигнаа до врвот на Еверест, со рекордни 18 смртни случаи.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK