Гвардиола тренер на сезоната во Премиер лигата

89df92b5f15_jpg.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПеп Гвардиола ја доби наградата за најдобар тренер во Премиер лигата. Петти пат во кариерата, Гвардиола ја доби оваа престижна награда.

Шпанецот во неделата со Манчестер сити ја освои четврта последователна титула во Англија, што е и рекорд во Премиер лигата.

Само Сер Алекс Фергусон има повеќе награди од Гвардиола. Легендарниот Шкот 11 пати бил тренер на сезоната.

„Сакам да ја поделам оваа награда, најмногу со Микел Артета, кој заврши одлична работа со Арсенал. Тој навистина не натера да ги тестираме нашите граници. Секако, тука е и Клоп, со кој имав многу битки за паметење. Унаи Емери направи големи работи со Астон Вила, Андони Ираола во неговата прва сезона во Борнмаут беше брилијантен. Ми претставува голема чест што се натпреварував против нив и што го освоив овој трофеј. Наредната сезона ќе ја браниме титулата“, рече Гвардиола.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK