„Не е реално Ѓоковиќ да се рехабилитира до Вимблдон“

NOBFLNG7YFMBVJ6BTYJTSFUQ7I.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСрпскиот тенисер Новак Ѓоковиќ најверојатно ќе го пропушти Вимблдон поради повреда на коленото.

Одлуката на Новак Ѓоковиќ да се повлече од Ролан Гарос можеби и не беше толку неочекувана, бидејќи српскиот тенисер веднаш по победата во осминафиналето го најави таквото сценарио.

Повредата на менискусот е доста честа појава кај спортистите, а тежината на истата, болката и периодот на рехабилитација се различни, но евидентно е дека треба да помине уште малку време за се да се регенерира како што треба.

Новак Ѓоковиќ официјално не објави дека ќе го пропушти Вимблдон, но според докторот Антоан Геромета, кој во средата го оперираше Ѓоковиќ, не е реално српскиот тенисер да игра на Вимблдон.

Според него, мали се шансите целосно да закрепне за само три недели, открил докторот во изјава за „Лекип“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK