Нан го продолжи договорот со Панатинаикос

Kendrick-insert.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканецот Кендирк Нан денеска, како што беше најавено, потпиша нов договор со Панатинаикос.

Нан, кој го однесе Панатинаикос на завршниот турнир во Евролигата, имаше желба да се врати во НБА веќе летово, но како што изјави му се допаѓа Европа, Атина и Панатинаикос.

Тој е еден од најдобрите играчи во Евролигата во моментов и е фигура која може да ја направи разликата на теренот во корист на Панатинаикос на претстојниот фајналфор.

Тој ќе биде член на зелените во следните две сезони, со излезна клаузула во НБА следното лето.

На 33 натпревари во Евролигата, Нан имаше просек од 16 поени, три асистенции и 2,6 скока (48 проценти од шутот за два поени, 42 проценти од шутот за три поени и 96 проценти од слободните фрлања).

Пред да дојде во европската кошарка, тој играше четири години во НБА лигата, а во првата сезона 2019/20 година се најде во најдобрата петорка на дебитанти. Во НБА играше за Мајами Хит и ЛА Лејкерс.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK