Надал поради ОИ го пропушта Вимблдон

e96be4d0-1b84-11ef-afb3-1d0dbd518f3f.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРафаел Надал нема да игра на третиот грен слем во сезоната, Вимблдон, откри селекторот на шпанскиот олимписки тим, Давид Ферер.

Надал ќе го пропушти неофицијалното светско првенство во тенис за да се подготви за Олимписките игри во Париз.

Славниот Шпанец последен пат на Вилблдон настапи во 2022 година, кога беше елиминиран во четвртфиналето.

Надал, поради повредата малку играше во псоледните 18 месеци. Пред две недели настапи на Ролан Гарос, беше елиминиран во првото коло од Александар Зверев.

Надал на Олимписките игри ќе настапи во сингл и во дубл со Карлос Алкараз.

Тој веќе има две олимписки злата, едно во сингл во Пекинг во 2008 година и едно во двојки со Марк Лопез од Рио пред осум години.

Олимписките игри почнуваат на 26 јули.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK