–>

Милевски повика 29 фудбалери за мечевите со Италија и со Малта, има двајца дебитанти

anglija-makedonija5.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Селекторот на македонската А репрезентација, Благоја Милевски, го објави списокот со повикани фудбалери за двата квалификациски натпревари за ЕП 2024 против Италија (9. септември, 20:45 часот, Национална арена „Тодор Проески“) и Малта (12. септември, 20:45 часот, Малта).

Во најдобриот состав на македонската репрезентација дебитанти се фудбалерот на дански Хвидовре, Ахмет Иљазовски, и напаѓачот на Вараждин, Димитар Митровски.

Марјан Радески по подолго време се враќа во националниот тим, а на списокот е и Дарко Чурлинов, кој сѐ уште се опоравува од здравствените проблеми што ги имаше во изминатиот период.

Го нема досегашниот капитен Стефан Ристовски кој јавно објави дека нема да игра за репрезентацијата додека е селектор Благоја Милевски.

На списокот на селекторот Милевски се наоѓаат следните 29 фудбалери:

ГОЛМАНИ:

Столе ДИМИТРИЕВСКИ – Рајо Ваљекано, Шпанија

Дамјан ШИШКОВСКИ – Докса, Кипар

Игор АЛЕКСОВСКИ – Работнички

ОДБРАНА:

Висар МУСЛИУ – Падерборн, Германија

Ѓоко ЗАЈКОВ – Универзитатеа Крајова, Романија

Никола СЕРАФИМОВ – Фехервар, Унгарија

Јован МАНЕВ – Адана Демирспор, Турција

Езѓан АЛИОСКИ – Ал-Ахли, Саудиска Арабија

Бојан ДИМОСКИ – Акрон Тољати, Русија

Ахмет ИЉАЗОВСКИ – Хвидовре, Данска

Стефан АШКОВСКИ

Дарко ВЕЛКОВСКИ – Ал Етифак, Саудиска Арабија

СРЕДЕН РЕД:

Енис БАРДИ – Трабзонспор, Турција

Јани АТАНАСОВ – Краковија, Полска

Агон ЕЛЕЗИ – Вараждин, Хрватска

Аријан АДЕМИ – Пекинг Гуан, Кина

Елиф ЕЛМАС – Наполи, Италија

Давид БАБУНСКИ – Мезоковешд, Унгарија

Давор ЗДРАВКОВСКИ – Мадервил, Шкотска

Љупче ДОРИЕВ – Согдиана, Узбекистан

НАПАД:

Илија НЕСТОРОВСКИ – Асколи, Италија

Милан РИСТОВСКИ – Спартак Трнава, Словачка

Бојан МИОВСКИ – Абердин, Шкотска

Александар ТРАЈКОВСКИ

Дориан БАБУНСКИ – Грасхоперс, Швајцарија

Димитар МИТРОВСКИ – Вараждин, Хрватска

Марјан РАДЕСКИ – Струга Трим Љум

Ваљон ЕТЕМИ – Истанбулспор, Турција

Дарко ЧУРЛИНOВ – Барнли, Англија

Официјалниот собир на нашата најдобра селекција за претстојните пресметки против Италија и Малта од квалификациската група за ЕП 2024 е закажан за 04. септември во х. Хилтон во Скопје.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK