–>

Халанд е прогласен за фудбалер на годината во Англија

haland-nagrada.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Норвешкиот фудбалер и напаѓач на Манчестер Сити, Ерлинг Халанд, е прогласен за фудбалер на годината во Англија од страна на Здружението на професионални фудбалери (ПФА).

Наградата за најдобар млад фудбалер му припадна на англискиот напаѓач на Арсенал, Букајо Сака.

Халанд постигна 52 гола во сите натпреварувања во својата дебитантска сезона во Премиерлигата.

Сити минатата сезона ја заврши со освојување на Лигата на шампионите, Премиерлигата и ФА Купот.

Халанд пристигна во Манчестер Сити во јуни 2022 година од Борусија Дортмунд за сума од 51,2 милиони фунти.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK