Милан го потврди ангажманот на Фонсека

883036.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЗлатан Ибрахимовиќ на прес конференција потврди дека Португалецот, Паоло Фонсека е новиот тренер на Милан. Набргу оваа информација беше објавена и на клупската интернет страница.

Фонсека во Милан дојде од Лил, со клубот од „Сан Сиро“ потпиша три годишен договор, според кој ќе инкасира девет милиони евра.

„Помеѓу Лопетеги и Фонсека од самиот почеток бевме наклонети кон доведување на Паоло. Разговаравме со Фонсека и му ги презентиравме нашите идеи и нашата стратегија. Тој има свои барања, идеи како индивидуално и колективно да го подобри тимот. Го имаме планирано и проектот У23, кој ни е многу важен. Фонсека е тренер кој ни дава шанса да развиваме млади играчи. Следната сезона ќе играме четири натпреварувања, клуб како Милан мора да има конкурентен состав за тренерот да си ја заврши работата. Мораме да му обезбедиме на тренерот најдобри можни услови“, изјави Ибрахимовиќ.

Фонсека добро знае како е да се работи во Серија, во периодот од 2019 до 2021 година тој беше тренер на Рома.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK