Легендата на Кина со години местел натпревари, доби доживотна затворска казна

Легендата-на-Кина-со-години-местел-натпревари-доби-доживотна-затворска.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоранешниот фудбалер на Еветон, Ли Таи (46) е осуден на доживотен затвор во Кина, јавуваат локалните медиуми. Ли признал дека примал и давал мито, а учествувал и во местење натпревари.

Врвот на неговите активности го достигна кога беше селектор на Кина од 2019 до 2021 година.

Познатиот кинески фудбалер призна дека местел натпревари додека бил тренер на Хебеи и Вухан, како и дека платил повеќе од 350.000 евра за да стане селектор на Кина.

Една година по неговото заминување од кормилото на репрезентацијата, обвинителството отвори истрага, а сега пристигнуваат информации дека тој ќе биде во затвор до крајот на животот.

Покрај Ли, на 15 години затвор е осуден поранешниот претседател на кинеската фудбалска асоцијација, Чен Ксујен, а затворска казна од 13 години доби директорот на репрезентацијата Ду Џаокаи.

„Многу ми е жал. Требаше да одам со наведната глава и да тргнам по вистинскиот пат. Имаше одредени работи кои беа вообичаена практика во фудбалот во тоа време. Добивањето „успех“ на такви несоодветни начини всушност ме направи понетрпелив и желен за брз резултати. За да постигнам добари резултати, почнав со притисоци врз судиите, давање мито на противнички играчи и тренери, понекогаш преку клубови кои се занимаваат со други клубови. Ова однесување станува навика, а на крајот има дури и мала зависност од овие практики“, тој кажа тоа.

Во Англија, Ли Таи беше член на Евертон и Шефилд јунајтед. За кинеската репрезентација забележа 92 настапи.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK