Бостон ја доби мајсторката со Филаделфија и избори финале во Источната конференција на НБА

kosharka
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Бостон синоќа ја совлада Филаделфија во седмиот натпревар од полуфиналето на Источната конференција на НБА плејофот со 112:88.

Џејсон Тејтум беше најефикасен играч на средбата со 51 поен. Тој го собори рекордот на чуварот Стеф Кари од Голден Стејт, кој на 1 мај во мечот против Сакраменто (120:100) стана првиот играч во историјата на НБА кој постигнал 50 поени во седмиот натпревар од плејоф серијата.

Во финалето на Истокот Бостон селтикс ќе се соочи со Мајами хит.

Финалисти во Западната конференција се Денвер нагетс и Лос Анџлесе лејкерс.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK