Кабокло нема намера да се враќа во Партизан

f82c2577-bruno-caboclo-handles-partizan-at-fmp-aba.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМенаџерот на бразилскиот кошаркар Бруно Каболко поднел барање за раскин на договорот до Партизан. Дениел Хазан изјавил дека неговиот клиент нема намера да се врати во Партизан.

Бразилскито репрезентативец Бруно Кабокло го шокираше Партизан кога плејофот во српското првенство го напушти Белград. Менаџерот тврди дека имал клаузула во договорот според која клубот е обврзан да го пушти на подготовките на националниот тим. Од Партизан тогаш тврдеа дека Бразилецот самоволно си заминал.

„Клубот доцни со две плати. Според договорот клубот може да должи најмногу 30 дена со исплатата, а ние сме обврзани испратиме барање во рок од седум дена (од пречекорување на доцнењето) со барање платата да биде исплатена. Тоа и го направивме“, изјавил менаџерот за „Меридиан спорт“, потврдувајќи дека Бразилецот завршил со Партизан.

„Веќе ја донесовме нашата одлука, Бруно нема да игра во Партизан“, изјави Хазан и дополни.

„Знаете дека Бруно го напушти Партизан за да се приклучи на бразилската репрезентација. Мораше да ги направи сите тестови пред почетокот на подготовките, имавме клаузула во договорот според која клубот е должен да му го дозволи тоа”.

Кабокло пристигна во Партизан во текот на претходната сезона, кога на контроверзен начин ја напушти Венеција, имаше просек од 9,4 поени со 4 скока по натпревар во Евролигата и 9,6 поени со 3,8 скока во АБА лигата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK