Јапонец е првото засилување на Баерн во ерата на Компани

Untitled-2-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБаерн Михен по испробан рецепт ќе ги вади флеките од штотуку завршената сезона, По 12 години Баерн заврши сезона без освоен трофеј. И не само тоа во Бундес лигата заврши зад шампионот Баер Леверкузен и Штутгарт.

Кога чувствува немоќ пред конкурентите, Баерн купува од нив. Според германските меиуми прашање на денот е кога капитенот на Баер, Џонатан Та ќе се пресели во Минхен.

Додека се чека овој трансфер да биде завршен, Баерн го претсѕави првото засилување во ерата на новиот тренер Венсан Компани.

Од редовите на Штутгарт, за 28 милиони евра во Минхен пристигна 25-годишниот Јапонец, Хироки Ито.

Овој транфсер и оној што треба наскоро да биде реализиран ќе значи крај за Матијас Де Лихт во Баерн, а веројатно и за Дјот Упамекано.

Штутгарт остана без клучен играч, но за утеха заработија повеќе кратно. Штутгарт го донесе Ито од Џубило Ивата за 500.000 евра. Три години подоцна, клубот заработи 60 пати повеќе од сумата која ја вложи. Ито одигра 97 натпревари за вицешампионот на Германија, постигна два гола и забележа пет асистенции.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK