Италјанските тренери се најбројни на ЕУРО 2024

Italys-new-manager-Luciano-Spalletti-during-a-press-conference_.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИталијанските тренери се најбројни на клупите на селекциите кои ќе настапат на Европското првенство.

За многумина ништо чудно, бидејќи италијанските тренери долги години постигнуваат добри резултати во Европа.

Италијанските тренери се многу ценети од повеќето национални федерации, па оваа година на едно големо натпреварување имаме пет селектори од оваа земја.

Лучано Спалети, ја предводи Италија, Доменико Тедеско е селектор на Белгија, Марко Роси, со години успешно ја води Унгарија, Винченцо Монтел седи на клупата на Турција, а предводник на Словачка е Франческо Калцона.

Три земји имаат двајца претставници во улога на селектори на ЕП. Шпанија ја предводи Де Ла Фуенте, а неговиот сонародник Роберто Мартинез е селектор на Португалија. На клупата на Франција седи Дидие Дешам, а Вили Сањол е селектор на Грузија. Домашната селекција ја предводи Јулијан Нгелсман, а Германецот Ралф Рагник е селектор на Австрија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK