–>

Ингебритсен урна рекорд стар 24 години

Ингебритсен-урна-рекорд-стар-24-години.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Норвешкиот атлетичар Јакоб Ингебригстен на митингот на Дијамантската лига во Брисел го собори светскиот рекорд во трката на 2.000 метри.

Тој постави нов рекорд со време од 4:43,13 минути.

Претходниот светски рекорд го држеше Мароканецот Хашам Ел Геруж, кој во 1999 година ја истрча делницата за 4:44,79 минути.

Ингебригстен е актуелен олимписки шампион на 1.500 метри.

Трката на 2.000 метри не е дел од олимписката програма или од програмата на Светското првенство.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK