Хрватската репрезентација со најголема казна

4WUWQSFN2RJBXE6BLHQP3PCHQY.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKФудбалскиот сојуз на Хрватска е казнет поради однесувањето на навивачите на Европското првенство во Германија.

Здружение веќе има две казни, но последна е рекордна.

Дисциплинската комисија на УЕФА донесе одлука за казната за инцидентите на натпреварот Хрватска – Италија.

Здружението е казнето со 105.000 евра.

Поради фрлање предмети (45.000 евра), палење ракети (30.000) и недолично однесување (30.000) од страна на некои хрватски навивачи на натпреварот меѓу Хрватска и Италија, кој се одигра на 24 јуни во Лајпциг.

Ова е досега најголемата казна што ја доби Хрватската федерација на овој шампионат. УЕФА ги казни и со 28.000 евра.

За палење ракети (17.500 евра) и фрлање предмети (10.500 евра) од страна на некои хрватски навивачи на натпреварот меѓу Хрватска и Албанија, а поради инцидентите на мечот со Шпанија изречена е парична казна од 87.875 евра.

Вкупно, ќе мора да платат 220.875 евра поради однесувањето на своите навивачи на ЕП.

Избраниците на Златко Далиќ настапот на ЕУРО 2024 го завршија во групата Б.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK